Odgovorno s hrano

NARAVOSLOVNI DAN Z OGLEDOM EKO KMETIJE

Dodano: 2010-11-16 07:38:25
Njiva z nasadom jagod
Učenci 1., 2. in 3. razreda MŠ Rogatec, PŠ Dobovec in PŠ Donačka Gora so si v okviru naravoslovnega dne ogledali kmetijo Šrimf z ekološko pridelavo v Rogaški Slatini.

Učenci 1., 2. in 3. razreda MŠ Rogatec, PŠ Dobovec in PŠ Donačka Gora so si v okviru naravoslovnega dne ogledali kmetijo Šrimf z ekološko pridelavo v Rogaški Slatini. Po prihodu v Rogaško Slatino smo se mimo občine povzpeli proti kmetiji. Na poti so že posamezne sončnice s svojimi bogatimi glavicami kazale na neokrnjenost okolja, v katerega smo prihajali.

Na kmetiji nas je pričakal nasmejan gospodar, ki nam je najprej povedal nekaj o sami kmetiji, nato pa nas popeljal po njej. Najprej nam je predstavil način zbiranja deževnice, s pomočjo katerega je mogoče zalivati tudi v vročih dneh, saj je zbrana voda mlačna in ne škoduje rastlinam. V nadaljevanju smo imeli priložnost občudovati povezanost živalskega in rastlinskega sveta, ki jo izkorišča eko kmetija. Tako so na primer v nasadu ameriških borovnic nastavljena vrtljiva debla z luknjicami za naselitev čebel samotark, ki postanejo tudi opraševalke nasada. Ptičje hišice pa služijo ptičjim družinicam, ki branijo svojo posest in na ta način odganjajo druge ptice, ki bi škodile nasadu.

Izvedeli smo, da na kmetiji pridelujejo tudi maline, jagode, jabolka, zdravilne rastline in zelenjavo, izmed živali pa imajo le okoli 120 kokoši nesnic.

Ob zaključku smo se seznanili z ekološkim načinom izdelave gnojil in škropiv, ki temeljita na sušenju zelišč, zakopavanju v zemljo in dodajanju zdravju neškodljivih substanc.

Polni vtisov in novih spoznanj smo se vrnili v šolo.

 

                                                                                          Samanta Žibert         

Gospod Šrimf pripoveduje o kmetiji
Zbiralnik deževnice
Ob koncu še skupinska slika
PROJEKTI
Eko kviz

Ekokviz za srednje šole

Eko paket

Hrana ni za tjavendan

Raziskovalci biotske raznovrstnosti

Jaz, ti mi za Slovenijo

Znanje o gozdovih


POROČILO EKOŠOL