Odgovorno s hrano

BILO JE NEKOČ

Dodano: 2011-04-18 08:10:01
HODULJE IN PUNČKE IZ CUNJ NAŠIH PRVOŠOLCEV
Na OŠ Pesnica v Pesnici pri Mariboru smo v mesecu marcu zaključili projekt Bilo je nekoč. V projekt so bili vključeni vsi učenci na šoli.Ob dnevu dedkov in babic pa so se predstavili s svojimi izdelki in nastopi učenci od 1. do 5.

V vsakem razredu smo izbrali vsebine, ki se navezujejo na življenje iz preteklosti. 

1. razred: IGRE IN IGRAČE NAŠIH DEDKOV IN BABIC

S pomočjo staršev in učiteljic so učenci izdelali punčke iz cunj in hodulje. Med urami športne vzgoje so prav vsi prvošolci  usvojili tehniko hoje na hoduljah.

2. razred: OD ŽITA DO KRUHA ( NEKOČ)

Drugošolci so spoznali, kako so kmetje pridelali žita in iz njih moko. Več časa smo posvetili peki kruha v krušni peči. Seveda je bil to najokusnejši kruh. Za zaključno prireditev smo pripravili še skutne namaze.

3. razred: ORODJA IN PRIPOMOČKI NEKOČ

Tretješolci so si ogledali etnološko kmetijo, kjer so razstavljena orodja in naprave s katerimi so nekoč obdelovali polja, travnike,... Ob prihodu v šolo so iz odpadnega materiala ( les, žica,...) izdelovali orodja , ki so videli.Na zaključni prireditvi so uprizorili običaj "ličkanje", ki so ga popestrili s harmoniko in plesom.

4. razred: ŠOLA NEKOČ

Četrtošolci so se podali v lov za staro dokumentacijo, ki so jo našli v šolskem arhivu, pri krajevnem župniku in seveda pri skrbnih babicah, ki so tovrstne dokumente in slike še čuvale za kasnejše rodove. Urili so se tudi v pisanju s peresom in ugotovili, da  lepopis ni njihovo močno področje.

5. razred: SLOVENSKE  HIŠE NEKOČ

V petem razredu so ugotavljali arhitekturne razlike med hišami v različnih delih Slovenije. Iskali so vzroke za različno gradnjo in uporabo različnega gradbenega materiala. Izdelali so makete panonske, gorske, primorske hiše.

PEKA KRUHA
ORODJA NAŠIH DEDKOV
ŠOLA NEKOČ
SLOVENSKE HIŠE
OBISK BABIC IN DEDKOV
PROJEKTI
Eko kviz

Ekokviz za srednje šole

Eko paket

Hrana ni za tjavendan

Raziskovalci biotske raznovrstnosti

Jaz, ti mi za Slovenijo

Znanje o gozdovih


POROČILO EKOŠOL