Odgovorno s hrano

Mokrišče Mrzlica v gozdu Stražun

Dodano: 2011-05-27 18:05:02
V gozdu Stražunu je več mlak in potočkov. S skupnim imenom jih imenujemo MRZLICA. Marsikdo ne ve zanjo, še manj pa, da je v njej in ob njej vse polno življenja. Nekateri so ob njej v preteklosti prali avtomobile in jo zelo onesnaževali.

Pravijo, da je Zemlja naš modri planet. Res je na njem veliko vode, vendar  je je veliko že močno onesnažene. Le kdo se ne bi zamislil nad tem. Zavedamo se, da voda postaja strateška surovina. Postali smo pozornejši na njeno porabo in njeno pomembnost.

V šolskem letu 2010/11 smo se vključili v projekt Voda kot življenjska vrednota, ki ga je na šoli vodila Irma Mezga, v njem pa je sodelovala cela šola, vso šolsko leto.  Tako smo spoznali različne oblike voda: izvirske, slane, sladke, stoječe , tekoče …, spoznali smo pot vode od izvira do izliva, kako voda v naravi kroži, kaj se dogaja v vodarni, kako vodo v čistilnih napravah očistijo, kako varčevati z njo in jo ohranjati.

 

Odločili pa smo se tudi, da posvojimo košček zemlje v Stražunu in sicer izvir Mrzlico in bližnjo mlako. Dejavnosti na tem delu so potekale vso šolsko leto. Očistili smo bližnjo okolico mlake in izvira (tudi s pomočjo Snage d.o.o. Maribor), mesečno spremljali temperaturo in globino ter s pomočjo geologinj Nino Rman in Kim Mezga iz Geološkega zavoda Ljubljana in dr. Irene Petrinić, asistentk Hermine Bukšek in Arnele Murić iz Univerze Maribor, večkrat v letu opravili analizo vode. Veliko časa smo preživeli v njeni neposredni bližini ter opazili mnogo očem skritih lepot. Ali ste vedeli, da tu domujejo ribe? Da si je tu  našel bivališče tudi par divjih rac? Prav lepo je bilo opazovati njuno brezskrbno plavanje. V mlaki živijo pupki, da o žabah niti ne govorimo. Spoznali smo tudi nekaj za nas prav posebnih živali, kot so pijavka, vodni ščipalec, ličinke mladoletnic, vodni drsalec… Prisluhnili smo ptičjemu petju in prepoznali kukavico, šojo, žolno. Opazovali smo tudi rastline in ugotovili, da tukaj prevladuje mešani gozd, ki je prav poseben spomladi in jeseni, pozimi pa deluje nekako spokojno. Tudi narava mora počivati. Našli smo zdravilne rastline, prav tu smo okušali čemaž in zajčjo deteljo, prav okusni sta. Na vso to bogato raznovrstnost ima velik vpliv rodovitna prst. In še ena zanimivost: Ali ste vedeli, da so nekoč  v neposredni bližini izvira kopali šoto? 

Ob vsem tem smo začutili, da je ta košček zemlje nekaj posebnega in da jo moramo zaščititi. Tu je prava zibelka biotske raznovrstnosti, ki je zelo pomembna za rastlinstvo in živalstvo v njeni neposredni bližini, kakor tudi za zadrževanje pitne vode. Človek takšna mokrišča velikokrat zasipava in spreminja v obdelovalne površine, ne da bi ob tem pomislil na njihovo funkcijo.

Tudi taborniki se zavedajo pomembnosti ekosistema, zato so z mentorico Zinko Iskra sodelovali pri izdelavi makete izvira in ga predstavili na razstavi ob ekodnevu ter izdelali opozorilni tabli. Skupaj s hišnikom so ju postavili ob izviru in mokrišču, kjer naj bosta mimoidočim v opozorilo, da je potrebno ohranjati čistočo ob Mrzlici ter se začeli zavedati, da imamo tudi na Teznu, nekaj dragocenega, lepega.

 

Zapisali: Irma Mezga in Mojca Malek,
OŠ Slave Klavore Maribor

PROJEKTI
Eko kviz

Ekokviz za srednje šole

Eko paket

Hrana ni za tjavendan

Raziskovalci biotske raznovrstnosti

Jaz, ti mi za Slovenijo

Znanje o gozdovih


POROČILO EKOŠOL